Fenntartóváltást kezdeményez a Budapesti Műszaki Egyetem

2024. december 10. 10:52

Az akadémiai szabadság és a hallgatók jogai nem sérülnek az új rendszerben.

2024. december 10. 10:52
HANKÓ Balázs Zoltán

Fenntartóváltást kezdeményez a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME): az új működési keretrendszerben a tervek szerint az egyetem fenntartói joga egy az állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerül – tájékoztatta a BME az MTI-t.

Hozzátették, hogy az intézmény szenátusa hétfői rendkívüli ülésén nagy többséggel megszavazta Charaf Hassan rektor és Verseghi-Nagy Miklós kancellár erre vonatkozó előterjesztését. A közlemény szerint a Műegyetem kétéves, intenzív tárgyalási folyamat eredményeképpen jutott el a BME igényeire és sajátosságaira szabott keretrendszerről meghozott szenátusi döntésig. A szenátus részletes vita után, több módosító indítvány elfogadásával, a szavazatok nagy többségével támogatta az előterjesztést – ismertették.

Az ülésen Charaf Hassan rektor hangsúlyozta: „ A BME soha nem félt új utakat keresni. Most új kereteket szabhatunk intézményünk számára az értékeink, elveink és minőségünk megőrzése mellett. ” 

Hozzátette: „ a hallgatók, munkavállalók, vezetők képviseletében egy delegációt kérek fel a keretrendszer részleteinek a kidolgozására.” 

Alapvetésnek tekintem, hogy a hallgatói jogok érintetlenül maradnak és az akadémiai szabadság nem sérül az új modellben. 

A BME szenátusa először 2022. május 30-i, majd 2023. május 22-i határozatában erősítette meg elköteleződését a Műegyetem működési modelljének megváltoztatása mellett. Az intézmény vezetése több körben vizsgálta egy fenntartható működési modell kialakításának lehetőségeit, kereteit – írták.

Ezt is ajánljuk a témában

Az elfogadott előterjesztés rögzíti a tervezett, új működési keretrendszerre vonatkozó alapvető elvárásokat, a többi között a BME hosszú távú, stabil, kiszámíthatóan növekvő finanszírozását, a fejlődést támogató, rugalmas belső működési szerkezetet, a bővülő, BME-re szabott hallgatói ösztöndíjkínálatot és a teljesítményösztönző bérrendszer kialakítását.

Az új működési modell alapelveit szintén meghatározták az előterjesztésben. Eszerint a létrehozandó fenntartó gazdasági társaság zártkörűen működő részvénytársaság, a BME által kezelt ingó- és ingatlanvagyon állami tulajdon marad, de vagyonkezelési jogát határozott, hosszú időtartamra a Műegyetem kapja meg. A hallgatók képviseleti, részvételi, döntési, egyetértési és véleményezési jogosítványai változatlanul fennmaradnak és a szenátus az új működési modellben is a BME legfőbb akadémiai döntéshozó testülete lesz.

A rektor a további egyeztetésekre tárgyalóbizottságot hoz létre.

(MTI)

Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
patikus
2024. december 10. 13:03
állam által létrehozott gazdasági társasághoz ---- édes Istenem, itt van még egy. Már csak ez kellett....Villamosmérnöki karon változik az Ohm törvény. A szabad áramlás érdekében eltörlik az ellenálllást. Folyni fog az Izé áram.
DrPepper
2024. december 10. 11:22
A Műszaki egyetem pont az az intézmény, ami természeténél fogva eddig is ideológiamentes volt, azzal, amivel ott foglalkoznak, gyakorlatilag lehetetlen ideológiát belevinni. Ha van egyetem, aminek nincs értelme ideológiai harcot folytatni, akkor az a műszaki.
Lajoss
2024. december 10. 11:05
Sikeres volt az állami kiéheztetés. Undorító rezsim. 🤮
sozlib_abschaum
2024. december 10. 10:56
"Fenntartóváltást kezdeményez a Budapesti Műszaki Egyetem", ha, ha, ha, na öket is megvette az Orbán.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!